fbpx

Úvod » Co na sebe »Vesta » Aktuální článek:

Plovací vesty – první krok k záchraně

20.3.2013 Co na sebe, Vesta Bez komentáře

Plovací vesty pomáhají při plavání v jakékoliv vodě, hřejí a chrání také před nárazy.

Není dobré je používat jako sedačku či opěrku, přesto, že dnešní vesty jsou zhotoveny z kvalitních materiálů, tak je to poškozuje. Přece jen je lepší mít správnou vestu s dobrým a dostatečným výtlakem než sežmoulaný kus textilu s otrhanými popruhy a prasklou přezkou.

To znamená, že bychom měli vestu z těchto hledisek kontrolovat v průběhu používání a vestu, která již nevyhovuje vyměnit za novou.

 

Jak si vybrat plovací vestu?

Závisí na tom, na jaké vodě jezdíme nebo chceme jezdit. Jiná vesta je vhodná na kanoistiku na vodách do WW I, jinou zvolíme pro kajak na moře či jezero a nejlépe vybavenou vestu pak na divokou vodu. Plovací vesty na rafting budou podobné, ale pro klienty agentury, kteří nemají s plaváním v tekoucí vodě moc zkušeností, budou vhodné vesty s velkým vztlakem a případně i límcem. Ale to ponechme na svědomí jejich majitelů. Na slalom či rodeo ale bude stačit i jednoduše vybavená vesta bez zbytečných kapes a popruhů. To proto, že se předpokládá pádlování na relativně krátkém úseku a se zabezpečenou možností záchrany ze břehu.

Jednoduchá vesta na kanoistiku může být delší do pasu, protože sedíme či klečíme v lodi výše. Při použití takové vesty na kajaku by měla tendenci nám v ramenou „vylézat nad hlavu“. Vesta tak může být „tenčí“, protože plocha nosného media je větší.

U všech vest bývá zachován poměr více nosného materiálu vpředu, to proto, aby vesta měla tendenci dopomáhat při plavání na zádech, jak se nakonec i v tekoucí vodě plavat má. Tedy s nohami zvednutými mírně nahoru nad vodu, nohy jsou po proudu, hlava zvednuta, abychom viděli, kam plaveme.

Zvláště důležité je to u dětských vest, kde dítě spadnuvší do vody by mělo mít snahu se obrátit obličejem nad vodu.

Pozn. Jícha: Pozor. Snadno se může stát, že u malých dětí je hlava těžší než nohy. Dítě pak plave hlavou pod vodou. U malých dětí proto raději vždy volte vestu s límcem. Před první jízdou vyzkoušejte jak dítě ve vestě plave.

Střih vesty by měl být uzpůsoben tak, aby nebránila příliš pohybu při pádlování, tedy „průramek“ pro ramenní kloub dostatečně prostorný, výstřih spíše větší, aby vesta neškrtila, zvláště po spadnutí do vody (přece jen může nastat to, že vesta není úplně dobře utažena v pase a ve vodě pak mírně vyjede nahoru).

Dnes se většinou používají jako nosná výplň měkké materiály, které společně se správným střihem vesty dobře sedí na těle. Prostě z vesty, když ji na sebe oblékneme, musíme mít dobrý pocit. Nikde neškrtí, netáhne, nevadí pohybu a nepřipadám si v ní jako „mastodont“.

Trochu rozdíl je právě u plovacích vest pro raftingové klienty. Zde bývají vesty spíše robustní, „hodně unesou“, ale aktivní pohyb v nich přece jen není úplně ideální. Hlavně musí být dobře upevnitelná na těle a mít pevné ramenní popruhy, aby bylo možné plovoucího za ně vytáhnotu zpět do raftu.

Zda vestu jednoduchou bez kapes a popruhů závisí na tom, jakou vodu chceme jezdit a zda vyžadujeme kapsu např. na foťák či mobil (kapsy u vest nejsou nikdy vodotěsné), zda uvažujeme a máme dost zkušeností na záchranu kamarádů – pak využijeme i bezpečnostní popruh s možností uchycení karabiny a další záchranné prostředky, které s vestou mohou spolupracovat.

Barva vesty může být relativně jakákoliv. Samozřejmě vesty jasných barev – žlutá, červená – jsou lépe ve vodě vidět. Ale je mnoho vodáků, kteří raději vidět nejsou a je tak lepší mají-li vestu modrou či zelenou než žádnou.

Zapínání vesty může být také různé. Jsou vesty navlékací přes hlavu, upevnění na těle zajišťuje jeden, dva, ale i tři postranní popruhy, které přes „žebříček“ stahují vestu k tělu, v pase pak jsou také staženy popruhem s přezkou nebo jen šňůrkou se samosvorkou.

Vesty na přední nebo boční zip. Je lépe, je-li zip robustní, aby se lépe zapínal. O zip je třeba pečovat, udržovat jej v čistotě aby se nepoškodil. Výměna zipu bývá velmi pracnou a drahou záležitostí. Většinou bývá i vesta zapínaná na zip jištěna ještě popruhem s přezkou v pase a případně dotahovacími popruhy v podpaží na bocích.

A nakonec jednoduché vesty zapínací jen na soustavu popruhů a přezek. Opět by měly být tyto popruhy řešený tak, aby zajišťovaly dobré držení vesty na těle.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Vybavení vesty kapsami bývá vpředu (na foťák aj.) nebo na zádech nahoře či v pase pro uložení házečky. Zda je to vhodné něchť si každý rozhodne sám.

Kajakářská vesta je kratší nad pas, aby nebránila pohybu a nevysouvala se nahoru. To proto, že v kajaku sedíme níže. Proto bývá nosná část robustnější, převážně dnes ve tvaru oválného trojúhelníku, ale jsou i kajakářské vesty obdélníkového střihu.

Zapínací systémy jsou shodné. U některých střihů vest bývá výhodné, jsou-li ramenní popruhy nastavitelné, čímž nastavíme optimální upevnění vesty na těle z hlediska délky korpusu těla.

Vesta pro mořský kajak bývá více vybavena kapsami a kapsičkami, někdy i kapsou vnitřní (plochou na zádech nebo na prsou). V některých případech je vhodná kapsa na zádech pro picí vak (camelbag) při dlouhých plavbách po moři. Ta může být i síťová. V zásadě vesty na seakajak i no divokou vodu jsou si podobné. I na seakajak je hodí bezpečnostní popruh, využijeme jej při tažení (pozor všechnu záchranu je nutné trénovat předem!!).

Materiály z nichž jsou vesty vyrobeny bývají také různé. U jednodušších vest nylonová tkanina nižší gramáže, u vest na WW spíše robustnější materiál, odolný oděru. Vnitřní strana vest bývá z lehkého nylonu, někdy i síťoviny, to proto, aby se ve vestě nedržela voda, která se do ní přece jen nějaká švy dostane a vesta lépe vysychala.

Přezky bývají plastové, stejně jako zipy. Kovové jsou snad jen přezky u bezpečnostního popruhu (třecí destička – kvůli pevnosti při záchraně upoutaným zachráncem) a kovová oka na tomto popruhu pro uchycení karabiny.

U vest zejména pro seakajaking jsou vhodné i reflexní prvky na vestě.

Nosná media (výplně) vest jsou dnes z odolných a různě lehkých materiálů, samozřejmě s minimální nasákavostí.

Výběr velikosti vesty je důležitý. Nejen z hlediska dobrého upevnění na těle (vesta by neměla spadnout nebo se vytlačit na hlavu ani ve válci), ale i z hlediska nosnosti. V podstatě čím větší vesta, tím větší nosnost, samozřejmě, protože nese těžšího člověka). Údaje uváděné na tabulce u vest (většinou na některé vnitřní straně) jsou minimální, tj. takové jako přikazuje současně platná norma na vesty (ISO 12402).

 

 
 
 
 
 
 
 

Většinou bývá vztlak u vest vyšší než udávané minimum normou. Vestu si oblečte a vyzkoušejte si nastavit všechny dotahovací prvky tak, aby vesta správně a příjemně seděla.

Pozor – bezpečnostní popruh neslouží k upevnění vesty na tělo. Takže zkoušíte-li vestu s tímto popruhem, nechte jej rozepnutý, dotáhněte ostatní popruhy a vyzkoušejte, zda vesta nesjede, či není příliš vysoko nebo naopak nízko a nevysouvá se při sezení. Teprve pak zapněte bezpečnostní popruh.

Zapínání popruhu postačuje v mnoha případech jen s jednoduchým provlečením třecí kovovou destičkou. Pro záchranu ze břehu s upoutaným zachráncem se třecí destička využije k provlečení bezpečnostního popruhu zcela.

Vypínací spona bývá opatřena kuličkou na šňůrce k lepšímu nahmatání v případě nutnosti uvolnění.

Vesta dobře sedící na těle ale bránící v pohybu ramenního kloubu při pádlování zvláště na kajaku a delších plavbách nebude dobrým řešením. Uvědomme si, že každá vesta má trochu jiný střih a ne každá bude na tvar našeho těla ideální. Vyzkoušejte si hned po pořízení vesty plavání s ní alespoň v bazénu. Vezměte si ji na první eskymování a zkuste se v ní aktivně pohybovat. Dobrý pocit z pohybu platí i na vodě.

O plovací vestu je potřeba pečovat – vydrží vám déle. Skladovat suchou, nesušit na ostrém slunci. Znečistit vestu chemikáliemi či olejem je možné, ale nevhodné. Po použití na moři (ve slané vodě) opláchněte vestu čistou sladkou vodou a nechte uschnout raději ve stínu než na slunci.

Neprat – fosfáty, chlór a jiné prostředky na praní vestu ničí. V případě znečištění snad jen slabý roztok Jaru, vlažná voda a řádně vymáchat.

Učte se pádlovat ve vestě, naučte se v ní plavat i v tekoucí vodě a pečujte o ni, třeba vám zachrání život.

Vojta Jančar

 

Kompletní nabídka plovacích vest

Komentovat článek:

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění

Na zahraniční kajakářskou akci si nezapomeň zajistit kvalitní cestovní pojištění.   Porovnávač pojištění   Důležité …

Partneři

AdvertisementAdvertisementAdvertisementAdvertisement
AdvertisementAdvertisementAdvertisementAdvertisement

Kajakar.cz na Facebooku

Poslední komentáře

Související příspěvky

Házečka – házecí pytlík

Házecí pytlíky jsou plovací lana smotaná v obalu povětšině kruhového průřezu s plovoucím médiem v dolní části. Obal házečky je ve výrazné barvě, …

Obecná rizika použití eskymáckého obratu

Jízda v kajaku je pohybová dovednost, jejíž úspěšné zvládnutí vyžaduje určité předpoklady a schopnosti. Na první pohled nelze s jistotou o tom, či …

06/2008 Bezpečnost na vodě

Když jsme v sobotu kolem jedenácté dorazily s Irenou na Hubertus a nikde jsme neviděly autobus plný lidí a hromadu žlutooranžových lodí, zmocnil …

Z akcí: Kajakářská ŠKOLA.cz

11.07.2015 České Vrbné (kajakářská škola)

Decentní akce s vysokým nasazením. Mimo pádlování se frekventanti naučili i plavat, eskymovat a úspěšně opravovat promáčklou loď. Sluníčko a teploučko. Ideální den pro pádlování.

30.05.2015 Kajakářská škola na Sázavě (kajakářská škola)

Květnová Sázava byla suchá a deštivá. To ale byla všechna negativa akce. Účastníci byli naprosto pohodoví a až nečekaně snaživí. Nízký stav vody …

27.06.2015 Veltrusy pro středně pokročilé (kajakářská škola)

O víkendu proběh kurz na slalomovém kanále Veltrusy. Ze začátku trochu rozpačití účastníci se nakonec pěkně rozdováděli a nečekané podávali výkony.

Z akcí: Kajak TEAM.cz

Ekvádor – lednová pohoda na vodě – 2015 (KAJAK team)

Ekvádor 2015

Máme leden a venku je celkem nevlídno. KAJAK team však nezahálí a užívá si pádlování v Ekvádoru. V rámci aktuálních možností internetového připojení vám zde budeme přidávat …

Grand Canyon – celoživotní zážitek (KAJAK team)

Ahoj mami! Pořád jsi mi říkala, abych Ti vyprávěl o tom mým výletě do Ameriky, na to mý velký pádlování? Víš, hodně na …

Francie 2013 – plná ponaučení (KAJAK team)

Tak prý to bude tréninková akcička, máme vzít holky, budeme pít lokální víno, trénovat přejezdy a budeme se mít dobře. Nádhera pomyslel jsem …

Bezpečnost

Plovací vesty – první krok k záchraně

Plovací vesty pomáhají při plavání v jakékoliv vodě, hřejí a chrání také před nárazy. Není dobré je používat jako sedačku či opěrku, přesto, …

Házečka – házecí pytlík

Házecí pytlíky jsou plovací lana smotaná v obalu povětšině kruhového průřezu s plovoucím médiem v dolní části. Obal házečky je ve výrazné barvě, …

Kategorie kajakářů

V článcích na Kajakar.cz občas narážíme na problém různých pojetí jízdy na kajaku. Občas si některá tvrzení zdánlivě odporují. Občas si kajakáři nerozumí …

Technika a taktika

Obecná rizika použití eskymáckého obratu

Jízda v kajaku je pohybová dovednost, jejíž úspěšné zvládnutí vyžaduje určité předpoklady a schopnosti. Na první pohled nelze s jistotou o tom, či …

Eskymák pro XXXL

Při troše snahy se kajakář na webu velmi rychle dopátrá velkého množství návodů jak udělat eskymácký obrat. Technicky správně a naprosto dokonale. Předklonit …

Kategorie jezdič High Level nebo splouval kochal?

„Kam nám to ten Kajakar.cz spěje?“ To je otázka, kterou si někteří z vás možná pokládají po přečtení posledních článků z High Level. …

Popisy řek

Budišovka – mapa, popis

Region: CZ, okres Opava, Budišov nad Budišovkou, Vítkov Horní úsek – nástup za VV: Sjízdné jen mimořádně, pokud je na vodočtu v Odrách alespoň …

Bílovka – mapa, popis

Region: CZ, okres Nový Jičín, Bílovec Popis: Úzké koryto. Pozor na větve a zátarasy. Přírodní charakter toku končí na Bílovcem, dále regulované koryto …

Bílá Ostravice – mapa, popis

Region: CZ, okres Frýdek – Místek, Frýdlant nad Ostravicí, VD Šance Popis: Ze začátku má řeka spád 18,3 ‰. Teče úzkým kamenitým korytem. Pěkné peřeje …