Warning: Use of undefined constant CYSTEME_FINDER - assumed 'CYSTEME_FINDER' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/13145/virtual/www/wp-content/plugins/cysteme-finder/cysteme-finder.php on line 13
Kajakářská bunda | Kajakář.cz | Kajakář.cz

Úvod » Co na sebe » Aktuální článek:

Kajakářská bunda

12.3.2013 Co na sebe Bez komentáře

Kajakářské oblečení je jedním z faktorů, které ovlivňují výkonnost a bezpečnost kajakáře.

V současné době je ho možné pořídit v různé kvalitě a ceně. Ne všechno se však pro turistické ježdění na divoké vodě hodí a ne všechno je na kajak potřebné.

Mezi nejdůležitější kajakářské oblečení patří bunda a neoprenové kalhoty. Dále pak boty, rukavice, čepička a funkční prádlo.

Nejvíce různých vychytávek a variant provedení najdeme pravděpodobně na kajakářské bundě. Podívejme se tedy na tento kus oblečení podrobněji.

 

Určení

Jak z názvu vyplývá je kajakářská bunda určena pro ježdění na kajaku. V našem případě pak na kajaku určeném pro WW.

Toto určení bundu velmi ovlivňuje a při bližším pohledu zjistíme, že kajakářská bunda se sice dá použít i na jiné vodácké aktivity, ale v zásadě se pro ně plně nehodí. Je prostě jednoúčelově určena pro kajak.

Náš největší výrobce HIKO SPORT udává u každé bundy možnosti použití v přehledné tabulce. Vyplatí se věnovat tomuto označení pozornost.

 

Materiál

Zjednodušeně lze říci, že čím levnější materiál, tím hůře. Obráceně to však bohužel plně neplatí. Před samotným nákupem je dobré věnovat materiálu náležitou pozornost, přečíst si parametry udávané výrobcem, kontaktovat kamarády a poptat se na jejich spokojenost s materiálem bundy.

V zásadě jde o dvě hlavní vlastnosti. První je vodotěsnost a druhou prodyšnost. Jde o to, aby do bundy neprosakovala voda, a z druhé strany, aby se kajakář v bundě nepotil a materiál směrem ven ventiloval. Tyto dva protichůdné požadavky dávají výrobcům materiálu velký prostor pro vývoj a na trhu se neustále objevují nové materiály.

Další důležitou vlastností je životnost materiálu. Bunda má být co nejlehčí a pohodlná na nošení. Co nejvíce vydržet, odolávat kamenům a větvím… Spolu s tím musí zůstat co nejdéle vodotěsná a prodyšná.

Z hlediska turistického ježdění na divoké vodě je nejvýhodnější trochu silnější materiál, který odolává mechanickému poškození. Nesmí být ale příliš těžký a tuhý, aby se v bundě dalo dobře pohybovat.

Membrány a zátěry, které zajišťují vodotěsnost a prodyšnost musí vydržet a nedrolit se. To nejlépe zkontrolujeme na používané bundě v podpaždí. Zde dochází k největším otěrům a zde je většinou poškození nejdříve patrné..

 

Délka

Kajakářská bunda je dlouhá do pasu. Ne, že by na kajaku nešlo použít bundu delší, ale pro ideální pohyblivost a dobré utěsnění se špricdekou je délka do pasu nejlepší. Delší bunda je zbytečná a pouze překáží..

 

Utěsnění

Pro dobrou tepelnou pohodu kajakáře je velice důležitá těsnost bundy. Utěsnění u krku, na zápěstí a v pase proto věnujme velkou pozornost. Ztráta tepla je v případě zaplavání na jarní nebo ledovcové řece nebezpečná a může se rovnat přímému ohrožení života.

 

Utěsnění krku

Krk je asi nejvíce problematické místo. Kolem krku si prostě nemůžeme nic pořádně utáhnout. Výrobci řeší utěsnění různě. Abychom se vyhnuli velkému množství podobných variant, použijeme základní řešení od HIKO SPORT.

Pro utěsnění se používají dva materiály. Latex a neopren. Asi se nedá přesně říci, které provedení je lepší. Každé má svá pro a proti.

Neopren je měkčí, příjemnější a variabilnější. Z druhé strany méně těsní. Existují dvě řešení neoprenového utěsnění:

Prvním utěsněním je neoprenový komín s utahováním na suchý zip. Výhodou je utažení v ploše a tím větší těsnost.

Řešení se suchým zipem se spíše používá u jednokomínového těsnění krku.

Druhým řešením je utahovací gumička v kanálku. Oproti předchozímu méně těsní a hodí se spíše pro slabší neopren.

Většinou se používá u dvoukomínového těsnění krku. Druhý komín pak již utahování nemá a využívá kónického, postupně zúženého tvaru. V případě silnějšího krku lze tento vnější komín přiměřeně zastřihnout.

Výhodou dvou komínů je menší potřeba utažení. První komín sice vodu propustí, ale pouze v malém množství a voda již nemá takovou sílu.

Každopádně je třeba počítat s tím, že neopren kolem krku vodu propouští. Pro zabránění zatečení vody je třeba neopren opravdu hodně utáhnout. Tím ale přijdeme o pohodlí tohoto řešení.

 

Latex je perfektní z hlediska těsnosti. Ke krku přilne a je v zásadě vodotěsný. Tato výhoda je ale současně i nevýhodou. Ti, co mají citlivější nebo silnější krk, případně ti, co mají velkou hlavu, nebudou mít toto řešení v oblibě.

Tvar latexového utěsnění krku buď vyhovuje a nebo ne. Pokud je volné nebo těsné, nelze s tím nic dělat. Ne každý snáší latex dobře na pokožce. Takže toto řešení je tak trochu černobílé. Někdo na něj nedá dopustit a jiný pro něj nenajde dobré slovo.

Latexové utěsnění krku se opět vyrábí v jednokomínové i dvoukomínové verzi. Jednokomínová verze je dobře vidět na obrázku. Dvoukomínová verze je pak kombinací vnitřního komínu s latexu a vnějšího překrytí slabým neoprenem.

U latexového řešení si musíme dát pozor ne jednu skrytou záludnost. I v případě, že latexový komín přiměřeně sedí a nevyvolává nepříjemné pocity, může být nevhodným řešením. Problém nastává u kajakářů s velkou hlavou. Vše se na první pohled zdá OK, ale zdání klame. Při přetahování přes hlavu může velmi brzo dojít k roztržení latexu a bunda se stává nepoužitelnou. Vše lze sice opravit výměnou latexového komínu, ale to nic neřeší. Hlava se nám nezmenší a tak se problém brzo opakuje.

 

Utěsnění zápěstí

Utěsnění zápěstí je stejná problematika jako utěsnění krku. Zápěstí však není tak citlivé a tak to, co nevyhovuje na krku, může vyhovovat na zápěstí. Opět záleží na subjektivních pocitech kajakáře.

Utěsnění zápěstí pouze neoprenovým neutahovacím komínem je asi pro kajakáře nejméně vhodné. Toto řešení se hodí na lodě s vyšším sezením a jinou polohou rukou při pádlování.

Na kajaku často výborně funguje jako jednosměrný ventil. Vodu po troškách pouští dovnitř, ale nepustí ji ven.

 
 

Podstatně lepší řešení je neoprenový utahovací komín. V provedení HIKO je pro seřízení používán suchý zip.

 
 
 
 
 
 
 

Dále se používá latexový komín obdobného tvaru jako u těsnění krku. Platí zde i stejné klady a zápory. Perfektně těsní, ale nelze seřídit. Buď sedne a nebo ne. Opět hrozí roztržení při větší ruce.

 
 
 
 
 

Variabilnějším řešením je kónický latexový komín, který umožňuje zastřižení a tím zvětšení otvoru komínu.

Zastřižení má dvě úskalí. Co jednou ustřihneme, už nevrátíme. Takže stříhat musíme opatrně. Raději méně s praktickým vyzkoušením, než více bez možnosti návratu. Je třeba počítat i s tím, že se latex používáním trochu vytáhne.

Druhým úskalím je kvalita ustřižení. Vyplatí se použít ostré nůžky. Střih musí být rovný bez zbytečných zatržení a nerovností. Nekvalitní ustřižení znamená rychlé roztržení.

Pro případ zkracování je na komínu vyznačeno několik kroužků, které nám usnadní.

Pokud zvolíme řešení s latexovým kónickým komínem, musíme být při nákupu stále ve střehu. Výrobce totiž vybavuje bundy spíše druhým typem latexového komínu. Navíc typ bundy, který tento komínu používá, může mít v příští várce komín druhý..

 

Utěsnění trupu

Spodní část bundy má trochu jiná specifika. Mimo utěsnění trupu, musí i dobře padnout do špricdeky. Vyplatí se tedy zamyslet nejen nad bundou, ale i nad kombinací bunda a špricdeka.

Osobně považuji za nejlepší řešení kombinaci dvoukomínové špricdeky s jednokomínovou, případně dvoukomínovou, bundou. Jde o to, aby na vrchu byla špricdeka, pak bunda, vnitřní komín špricdeky a případně vnitřní komín bundy. Důležité je, aby na vrch byla špricdeka, ta odvede většinu vody, která jinak při surfování a průjezdech válců vnikne pod bundu. V tomto případě nemá vnitřní komín bundy velký těsnící význam.

Význam vnitřního komínu bundy je naopak velký při špricdece s jedním komínem, která se umístí mezi vnější a vnitřní komín bundy.

Obrázek ukazuje utěsnění bundy stažením provázkem a nebo lépe gumičkou v pase. Řešení je do kajaku vhodné především pro vnitřní komín. Pokud je takto zakončena jednokomínová bunda, moc dobrou službu nám neudělá.

 
 
 
 
 

Zakončení bundy neoprenovým pásem je poměrně dobré řešení. Problém je však podobný jako s latexem kolem krku. Buď sedne a nebo ne. Z tohoto důvodu se opět spíše hodí pro vnitřní komín bundy, kde není nezbytné, aby padnul úplně přesně.

 
 
 
 

Utahovací neopren v pase je velmi funkční a variabilní. Vhodný téměř pro každou postavu. Jedná se o bezproblémové řešení pro vnější komín bundy. Dobře těsní a neškrtí.

 

Ukázka dvoukomínové bundy. Na vnější komín je použit utahovací neoprenová pás. Vnitřní komín má pas stažený provázkem.

Jak je z obrázku patrné, je vnitřní komín delší než vnější. Důvodem je kombinování se špricdekou. Vnější komín musí dobře zapadnout mezi komíny špricdeky. Jeho délka je do pasu. Vnitřní komín je dlouhý zhruba ke kyčlím. Delší by při sezení již překážel.

 

Barva

Mimo ochrany před vodou plní bunda i estetické a především bezpečnostní požadavky. Světlá barevně výrazná bunda sice více padne sličným kajakářkám než tvrdým pádlerům, ale výrazné barvy ocení při špatné viditelnosti nebo zaplavání nakonec každý. Kajakář je dobře vidět a případná záchranná akce z kalných vod má velkou šanci na rychlejší průběh s bundou v jasných barvách.

Na fotografii je dobře vidět rozdíl mezi světlou a tmavou bundou. V pozadí je pak z černo-oranžové bundy vidět pouze signální oranžová. Kajakář by byl jasně vidět i bez žluté lodi, pádla a helmy.

 
 
 
 
 

Vychytávky či marketingový tah?

Poslední dobou se výrobci oblečení a vybavení předhánějí v co nejúžasnějších provedeních všeho. Otázkou ale je co kajakář opravdu potřebuje, čemu se z pohledu potřebnosti vyplatí věnovat a co potřebuje výrobce, aby byl jeho výrobek prodejnější.

I kajakářská bunda může být příkladem vyhozených peněz. Za „úžasnou“ a luxusní bundu můžeme zaplatit o 25-50% ceny navíc, než za stejnou bundu v základním, ale naprosto vyhovujícím, provedení.

Zamysleme se nad příklady několika drobností:

  • Kapsička se určitě hodí. Nesmí to však být lapač vody bez odtoku. Také nesmí být umístěna pod vestou, kam se k ní nedostaneme. Takže v zásadě není kam ji umístit. V pase je špricdeka a všude jinde je vesta. Pokud chceme kapsičku, pořiďme si ji raději na vestě.
  • Kevlarová ochrana ramen a loktů vypadá velmi pěkně. Její cena je ale také pěkná a po pravdě to je také vše k čemu je dobrá. Při běžném ježdění nejsou ramena a lokty na bundě ohroženy o nic víc než ostatní části bundy. Pokud jezdíme tak těžké terény, že potřebujeme chránit lokty. Je daleko lepší si za ušetřené peníze koupit kvalitní a funkční chrániče.
  • Kapsy na loktech s možností vložení výztuhy jako náhrady za chrániče. Opět platí, že toto řešení  ochrany loktů nemůže kvalitní chrániče plnohodnotně nenahradit.

Tímto způsobem je dobré popřemýšlet nad všemi vychytávkami. Většinou pak nějakou tisícovku ušetříme a pořídíme si „zdarma“ třeba zrovna chrániče loktů.

 

Závěr

Při nákupu kajakářské bundy se, jako vždy, řiď zdravým rozumem. Zbytečně nešetři a zbytečně nevyhazuj peníze. Poraď se s kamarády i odborníky z vodáckých prodejen. Nepodlehni marketingovým lákadlům a důkladně zvaž co opravdu potřebuješ. Pokud je to možné, vyzkoušej nejdříve půjčenou bundu na vodě a potom si teprve kup vlastní novou.

Všechny názory, rady a zaručené informace ber s nadhledem a pouze jako informaci pro utvoření vlastního názoru. Pamatuj, že co jednomu vyhovuje, nemusí vyhovovat tobě.

Jícha

Komentovat článek:

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění

Na zahraniční kajakářskou akci si nezapomeň zajistit kvalitní cestovní pojištění.   Porovnávač pojištění   Důležité …

Partneři

AdvertisementAdvertisementAdvertisementAdvertisement
AdvertisementAdvertisementAdvertisementAdvertisement

Kajakar.cz na Facebooku

Poslední komentáře

  • Linda-Jacobs: Tohle potřebuješ! Nikdo pro vaši radost nedělá víc...
  • jozef: super napisane, plne nadeje pre XXXXL padlerov a ...
  • Křéma: Ale podařilo. Definice "Jízda v kajaku je pohybová...
  • Speeflelf: Мнение - это передача мыслей и чувств, вызванных п...
  • grauwolf: nechápu sice proč se mají vodáci již předem rozděl...

Související příspěvky

Jarní pádlování

Jarní pádlování je krásné, všichni jsme po zimě natěšení a nemůžeme se dočkat, až se počasí trochu umoudří, začne pršet a tát sníh. …

Z akcí: Kajakářská ŠKOLA.cz

11.07.2015 České Vrbné (kajakářská škola)

Decentní akce s vysokým nasazením. Mimo pádlování se frekventanti naučili i plavat, eskymovat a úspěšně opravovat promáčklou loď. Sluníčko a teploučko. Ideální den pro pádlování.

30.05.2015 Kajakářská škola na Sázavě (kajakářská škola)

Květnová Sázava byla suchá a deštivá. To ale byla všechna negativa akce. Účastníci byli naprosto pohodoví a až nečekaně snaživí. Nízký stav vody …

27.06.2015 Veltrusy pro středně pokročilé (kajakářská škola)

O víkendu proběh kurz na slalomovém kanále Veltrusy. Ze začátku trochu rozpačití účastníci se nakonec pěkně rozdováděli a nečekané podávali výkony.

Z akcí: Kajak TEAM.cz

Ekvádor – lednová pohoda na vodě – 2015 (KAJAK team)

Ekvádor 2015

Máme leden a venku je celkem nevlídno. KAJAK team však nezahálí a užívá si pádlování v Ekvádoru. V rámci aktuálních možností internetového připojení vám zde budeme přidávat …

Grand Canyon – celoživotní zážitek (KAJAK team)

Ahoj mami! Pořád jsi mi říkala, abych Ti vyprávěl o tom mým výletě do Ameriky, na to mý velký pádlování? Víš, hodně na …

Francie 2013 – plná ponaučení (KAJAK team)

Tak prý to bude tréninková akcička, máme vzít holky, budeme pít lokální víno, trénovat přejezdy a budeme se mít dobře. Nádhera pomyslel jsem …

Bezpečnost

Plovací vesty – první krok k záchraně

Plovací vesty pomáhají při plavání v jakékoliv vodě, hřejí a chrání také před nárazy. Není dobré je používat jako sedačku či opěrku, přesto, …

Házečka – házecí pytlík

Házecí pytlíky jsou plovací lana smotaná v obalu povětšině kruhového průřezu s plovoucím médiem v dolní části. Obal házečky je ve výrazné barvě, …

Kategorie kajakářů

V článcích na Kajakar.cz občas narážíme na problém různých pojetí jízdy na kajaku. Občas si některá tvrzení zdánlivě odporují. Občas si kajakáři nerozumí …

Technika a taktika

Obecná rizika použití eskymáckého obratu

Jízda v kajaku je pohybová dovednost, jejíž úspěšné zvládnutí vyžaduje určité předpoklady a schopnosti. Na první pohled nelze s jistotou o tom, či …

Eskymák pro XXXL

Při troše snahy se kajakář na webu velmi rychle dopátrá velkého množství návodů jak udělat eskymácký obrat. Technicky správně a naprosto dokonale. Předklonit …

Kategorie jezdič High Level nebo splouval kochal?

„Kam nám to ten Kajakar.cz spěje?“ To je otázka, kterou si někteří z vás možná pokládají po přečtení posledních článků z High Level. …

Popisy řek

Budišovka – mapa, popis

Region: CZ, okres Opava, Budišov nad Budišovkou, Vítkov Horní úsek – nástup za VV: Sjízdné jen mimořádně, pokud je na vodočtu v Odrách alespoň …

Bílovka – mapa, popis

Region: CZ, okres Nový Jičín, Bílovec Popis: Úzké koryto. Pozor na větve a zátarasy. Přírodní charakter toku končí na Bílovcem, dále regulované koryto …

Bílá Ostravice – mapa, popis

Region: CZ, okres Frýdek – Místek, Frýdlant nad Ostravicí, VD Šance Popis: Ze začátku má řeka spád 18,3 ‰. Teče úzkým kamenitým korytem. Pěkné peřeje …