Házečka – házecí pytlík

Házecí pytlíky jsou plovací lana smotaná v obalu povětšině kruhového průřezu s plovoucím médiem v dolní části.
Obal házečky je ve výrazné barvě, aby jej bylo vidět ve vodě. Délka lana se v házečkách používá od nějakých 7 do 40 m. Nejvíce užívaná je délka 15 nebo 20 m.
Kratší se používají spíše na úzkých potocích či jako spojovací pro záchranu materiálu, delší naopak pro rafty a velké řeky, kde se pak házečkou nehází, ale je možné s ní doplavat ke břehu a upevnit karabinou plovoucí loď bez posádky na břeh.
Největší problém bývá nezapomenout házečku v lodi v případě nutnosti jejího uvažovaného použití. Někdo to řeší házečkou v kapse plovačky, což přece jenom ztěžuje trochu pohyb, je problematičtější záklon, zejména na kajaku a také to zvyšuje nebezpečí zachycení o „tento výstupek“ na vestě za větve.
Řešením, zejména pro raftaře či kanoisty, ale i kajakáře je použití opasku s upevněnou házečkou a „flip lajnou“. Říkávali jsme tomu„django systém“ podle jednoho našeho zahraničního partnera. V podstatě na popruhu, který ja v pase upevněn přezkou, kterou lze v případě potřeby rozepnout je upevněn s vypínací přezkou házecí pytlík a na druhé straně malý váček se slabší asi pětimetrovou šňůrou. Tu je možné použit např, k převrácení raftu na vodě, vlečení ale i jinak. Házečka je tak stále po ruce a jednoduchým „chvatem“ ji uvolníme a je připravena k použití.
Popis házečky dodal HG Sport s.r.o.
Doplnění:
- Pevnost lana používaného v házečce je většinou 800 kg v tahu.
- Pevnost lana se snižuje používáním (vlhkost, sluneční svit, poškození, stáří)
- Je třeba si uvědomit, že lano není určeno ke slaňování. Lze ho sice nouzově použít, ale pevnost lana neodpovídá požadavkům kladeným na horolezecký materiál.
- Naložený raft v proudící vodě může být na házečku také nepřiměřená zátěž.
- Při zatěžování házečky je třeba počítat s tím, že je především určena k záchraně plavajícího vodáka.
- Házečku je třeba udržovat v čistotě (viditelnost) a nepoškozenou (zachování pevnosti).
Poslední komentáře