Warning: Use of undefined constant CYSTEME_FINDER - assumed 'CYSTEME_FINDER' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/13145/virtual/www/wp-content/plugins/cysteme-finder/cysteme-finder.php on line 13
Jarní pádlování | Kajakář.cz | Kajakář.cz

Úvod » Jarní pádlování » Aktuální článek:

Jarní pádlování

20.12.2011 Jarní pádlování Bez komentáře

Jarní pádlování je krásné, všichni jsme po zimě natěšení a nemůžeme se dočkat, až se počasí trochu umoudří, začne pršet a tát sníh. To je ta pravá chvíle na první vodu v roce.

Pádlování v prvních měsících však skrývá hned několik nebezpečí. Mezi ty nejběžnější patří nízká teplota, krátký den, nečekané překážky, rychlé změny počasí a v neposlední řadě i zrádné jarní sluníčko.

 

Jarní sluníčko a nečekaná nízká teplota:

Na jaře je zima. Na tom asi není nic divného, ale pozor! Většinou je větší zima, než se zdá. Teplota vzduchu sice zrovna vystoupala nad 10°C, sluníčko hřeje jako blázen a na břehu je v neoprénu pěkné vedro.

Voda má však teplotu těsně nad nulou. Pokud se k tomu ještě přidá vítr a stín stromů nebo okolních kopců, je pohoda jarního sluníčka pryč raz dva. A přitom jsme se před chvílí na nástupním místě na závětrné straně kopce cítili tak dobře.

Krátký den může být ještě kratší:

Noc se krátí a den prodlužuje. Vše vypadá nádherně. Jenže když dorazíme k řece, zjistíme, že ještě mrzne, a tak hoďku počkáme než jinovatka sleze. Na vodu sice vyrazíme o chvíli později, ale to přeci nevadí. Do konce dne je spousta času.

Další zdržení však nastane v lese hned za třetí zatáčkou a problémy pokračují i nadále. Cestou je po zimě jeden padlý strom za druhým. Přenášení neubývá a den se krátí.

To už se ale dostáváme k jediné vesnici, kterou máme po cestě. Ze břehu se na nás směje hospůdka a všichni dostáváme chuť na polívku nebo gulášek. Nesedíme dlouho a venku se už tak nějak trochu stmívá. No co, do cíle už je to přece jenom kousek, takže šup do lodí a jedeme dál. V hospůdce jsme se sice pěkně prohřáli, ale teď je najednou zima jako blázen. Slunce zalezlo za kopec, světla i morálu ubývá. Těch pár kiláčků nakonec jedeme dvě hodiny a dojíždíme skoro za úplné tmy. Ještěže nás nepotkalo cestou nic zásadního. I tak to vyšlo jen tak tak.

Led a zátarasy:

Dalším problémem mohou být zbytky ledu a ledové zátarasy. Voda v zatáčce valí přímo pod led, případně pod zátaras a včasné zastavení není vůbec jednoduché. Pod ledem jsou velké kapsy a případné vyproštění je velmi problematické nebo úplně nemožné.

Pokud je už u nástupního místa na sluníčku vidět led, na vodu raději nevyjížděj. Ve stínu ho bude určitě podstatně víc. Navíc bude jako na potvoru v proudnici a průjezd okolo nebude vůbec jednoduchý.

Nečekané změny počasí:

Na jarní vodu se velmi často jezdí do hor, nebo do podhůří. I když se počasí zdá docela hezké a teplota je příjemně vysoká, vše se může velmi rychle změnit. Jen co vyjedeme z nížiny na kopec, teplota prudce poklesne. Z 10 až 15°C je najednou jen pár stupínků nad nulou a horské počasí se také nedá zahanbit. Přes kopec se převalí černý mrak a začne sněžit, v horším případě pršet.

Déšť, vítr, teploty těsně nad nulou a k tomu pro doplnění nějaký ten eskymáček nebo krysa… To vše může během chvíle poměrně zásadním způsobem změnit tepelnou pohodu kajakáře.

Strava, pití, úbytek energie:

Po Vánocích máme nějaké kilíčko navíc a rozhýbání na vodě nám může jenom prospět. Svačinka je moc těžká, a tak si počkáme na pořádný gáblík až v cíli. Čaj do termosky jsme ráno v tom spěchu nějak nestihli uvařit. Kde teď na břehu máme asi shánět láhev s něčím na pití?

I když se to nezdá, může být tento přístup počátkem problémů.

Chlad a fyzická námaha kladou na naše tělo nezvyklé nároky. Nejdříve se objeví pocit žízně. Rychlá energie nám z těla během jízdy dávno zmizla a do štěpení tuků je daleko. Nastupuje únava, snížená pozornost, zbytečné chyby a postupná ztráta morálu.

Měj s sebou vždy nějakou tyčinku, kousek čokolády, rozinky… Prostě něco skladného a energetického. Nezapomeň i na celodenní přísun tekutin.

Alkohol:

V žádném případě nepij alkohol!

Když pomineme vliv na vnímání a motoriku, je tady závažný problém, o kterém se moc neví. Když si dáš panáčka či dva, určitě se neopiješ. Začne ti však být teplo. To je ale stav, který může vést k velkým tepelným ztrátám. Přestanou tě zábst ruce a nohy. To znamená, že se ti rozšířily cévy na periferiích (ruce, nohy, uši, nos…) a krev ti začala lépe cirkulovat po celém těle.

Zrovna jsi rozpohyboval perfektní chladící zařízení. Podchlazená krev z periferních oblastí se rychle dostává do středu těla a ochlazuje životně důležité orgány. Teplá krev se naopak dostává na periferie a zde se opět ochlazuje.

Krátký efekt „tepla“ může během chvíle přerůst ve slušné podchlazení.

Kvalitní oblečení:

V dnešní době je všechno jinak než před pár lety. Naši otcové jezdili na vodu v montérkách a slamáku. My jsme vybaveni neoprény, nepromokavými bundami, funkčním prádlem, fleece bundami a dalšími vymoženostmi. Z jedné strany se nám takto výrazně rozšiřují možnosti, ale z druhé strany jsme méně otužilí.

Úžasné materiály však fungují pouze pokud jsou nové a neporušené. Prohlédni si před první jarní akcí svůj materiál a případně ho pořádně oprav. Rozpáraný šev, probroušený rukáv, nebo prošlapaná bota rychle změní pohodičku na pořádnou zimu, která může při delším působení přejít až v podchlazení.

Nepodceňuj také neoprenovou čepičku. Sice je přes ní méně slyšet, ale povrchem hlavy odchází velké množství tepla. Neoprenová čepička zásadním způsobem vylepší tepelnou pohodu.

Pokud však nosíš na vodě brýle, musíš se nejspíš smířit se zimou na hlavu. Čepička způsobí, že teplo z hlavy ti odchází pouze přes obličej a tak se ti brýle velice rychle a důkladně zamlží. Nebo si pořiď kontaktní čočky. Můžeš pak nosit čepičku i ty.

Morál:

Všechny předchozí problémy se většinou dají zvládnout. Pokud se jich však sejde víc najednou, může nastat psychický problém. Zima, tma, padlé stromy, na které není vidět, to vše může znamenat ztrátu morálu.

Postižený se pak cítí unavený, ztrácí zájem, nechce dál pádlovat, krysí už jen při pomyšlení na případnou větev přes vodu, začne ho bolet břicho a každé přenášení mu trvá minimálně půl hodiny. To vše situaci jen ztěžuje a nahrává dalšímu vzniku hromadného problému s morálem.

Takže co s tím?

  • Především předcházej vzniku problémových situací. Když už nastanou, nepropadej panice a nedovol to ani ostatním.
  • Když už je morál pryč, dej si čokoládu nebo sladkou tyčinku, zbytečně se nikde nezdržuj a popožeň ostatní. Neříkej nahlas, že pojedete ještě dvě hodiny, ale mluv pozitivně. Pokud je to nutné použij i nátlaku, ale ne agresivity. Donuť ostatní k aktivitě a činnosti. Nesmíš to však přehnat, „vzpoura na lodi“ se v tomto případě nemusí vyplatit.
  • Buď rozhodný, aktivní a pozitivní.

Jícha & Dvoukvítek

Komentovat článek:

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění

Na zahraniční kajakářskou akci si nezapomeň zajistit kvalitní cestovní pojištění.   Porovnávač pojištění   Důležité …

Partneři

AdvertisementAdvertisementAdvertisementAdvertisement
AdvertisementAdvertisementAdvertisementAdvertisement

Kajakar.cz na Facebooku

Poslední komentáře

  • Linda-Jacobs: Tohle potřebuješ! Nikdo pro vaši radost nedělá víc...
  • jozef: super napisane, plne nadeje pre XXXXL padlerov a ...
  • Křéma: Ale podařilo. Definice "Jízda v kajaku je pohybová...
  • Speeflelf: Мнение - это передача мыслей и чувств, вызванных п...
  • grauwolf: nechápu sice proč se mají vodáci již předem rozděl...

Související příspěvky

Kajakářská bunda

Kajakářské oblečení je jedním z faktorů, které ovlivňují výkonnost a bezpečnost kajakáře. V současné době je ho možné pořídit v různé kvalitě a …

Potoky a horní toky

V našich podmínkách nejsou kajakářské terény dostupné po celý rok, a tak musíme vzít za vděk vším, co teče. Vypouštění rybníků je výborná …

Než vyrazíme na vodu

V dávných dobách vodáctví a kajakářství bylo vše složitější. Když chtěl někdo začít jezdit na vodu, musel se nejdříve dostat do nějakého oddílu, …

Z akcí: Kajakářská ŠKOLA.cz

11.07.2015 České Vrbné (kajakářská škola)

Decentní akce s vysokým nasazením. Mimo pádlování se frekventanti naučili i plavat, eskymovat a úspěšně opravovat promáčklou loď. Sluníčko a teploučko. Ideální den pro pádlování.

30.05.2015 Kajakářská škola na Sázavě (kajakářská škola)

Květnová Sázava byla suchá a deštivá. To ale byla všechna negativa akce. Účastníci byli naprosto pohodoví a až nečekaně snaživí. Nízký stav vody …

27.06.2015 Veltrusy pro středně pokročilé (kajakářská škola)

O víkendu proběh kurz na slalomovém kanále Veltrusy. Ze začátku trochu rozpačití účastníci se nakonec pěkně rozdováděli a nečekané podávali výkony.

Z akcí: Kajak TEAM.cz

Ekvádor – lednová pohoda na vodě – 2015 (KAJAK team)

Ekvádor 2015

Máme leden a venku je celkem nevlídno. KAJAK team však nezahálí a užívá si pádlování v Ekvádoru. V rámci aktuálních možností internetového připojení vám zde budeme přidávat …

Grand Canyon – celoživotní zážitek (KAJAK team)

Ahoj mami! Pořád jsi mi říkala, abych Ti vyprávěl o tom mým výletě do Ameriky, na to mý velký pádlování? Víš, hodně na …

Francie 2013 – plná ponaučení (KAJAK team)

Tak prý to bude tréninková akcička, máme vzít holky, budeme pít lokální víno, trénovat přejezdy a budeme se mít dobře. Nádhera pomyslel jsem …

Bezpečnost

Plovací vesty – první krok k záchraně

Plovací vesty pomáhají při plavání v jakékoliv vodě, hřejí a chrání také před nárazy. Není dobré je používat jako sedačku či opěrku, přesto, …

Házečka – házecí pytlík

Házecí pytlíky jsou plovací lana smotaná v obalu povětšině kruhového průřezu s plovoucím médiem v dolní části. Obal házečky je ve výrazné barvě, …

Kategorie kajakářů

V článcích na Kajakar.cz občas narážíme na problém různých pojetí jízdy na kajaku. Občas si některá tvrzení zdánlivě odporují. Občas si kajakáři nerozumí …

Technika a taktika

Obecná rizika použití eskymáckého obratu

Jízda v kajaku je pohybová dovednost, jejíž úspěšné zvládnutí vyžaduje určité předpoklady a schopnosti. Na první pohled nelze s jistotou o tom, či …

Eskymák pro XXXL

Při troše snahy se kajakář na webu velmi rychle dopátrá velkého množství návodů jak udělat eskymácký obrat. Technicky správně a naprosto dokonale. Předklonit …

Kategorie jezdič High Level nebo splouval kochal?

„Kam nám to ten Kajakar.cz spěje?“ To je otázka, kterou si někteří z vás možná pokládají po přečtení posledních článků z High Level. …

Popisy řek

Budišovka – mapa, popis

Region: CZ, okres Opava, Budišov nad Budišovkou, Vítkov Horní úsek – nástup za VV: Sjízdné jen mimořádně, pokud je na vodočtu v Odrách alespoň …

Bílovka – mapa, popis

Region: CZ, okres Nový Jičín, Bílovec Popis: Úzké koryto. Pozor na větve a zátarasy. Přírodní charakter toku končí na Bílovcem, dále regulované koryto …

Bílá Ostravice – mapa, popis

Region: CZ, okres Frýdek – Místek, Frýdlant nad Ostravicí, VD Šance Popis: Ze začátku má řeka spád 18,3 ‰. Teče úzkým kamenitým korytem. Pěkné peřeje …